Občutne in dolgoročne posledice poplav v loviščih in na divjadi

Koroška lovska zveza, ki jo vodi predsednik Janez Švab, je na Ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano ter na Inšpektorat za kmetijstvo, gozdarstvo, lovstvo in ribištvo, naslovila tehtno opozorilo o hudih posledicah poplav v koroških loviščih.

Divjad se bo še znašla, a upravljanje z lovišči in doseganje planov bo izjemno težko. Foto: Marjan Toš

Te se že in se še bodo odražale na stanje po loviščih, s katerimi upravljajo koroške lovske družine (LD). Na najbolj prizadetem območju po avgustovskih poplavah na Koroškem so največje opustošenje in trajno škodo doživele LD Koprivna-Topla, Bistra, Pogorevc, Peca-Mežica in Podgorje, deloma pa še LD Strojna in Jamnica.

Kot so zapisali v izjavi, pričakujejo od pristojnega ministrstva in od inšpektorata za kmetijstvo, gozdarstvo, lovstvo in ribištvo razumevanje in upoštevanje izrednih razmer, ki so se zgodile v loviščih omenjenih lovskih družin. Vse te lovske družine bodo namreč imele težave pri uresničevanju letnih načrtov odvzema divjadi iz lovišča in to zlasti zaradi  izredno težke dostopnosti do lovišč. Lokalne in regionalne ceste, vključno s potmi v lovišča, so prizadeli številni plazovi in nanosi mulja, ki še vedno niso odstranjeni. Zaradi tega bodo mnoge lokalne ceste in poti še lep čas zaprte in neprevozne. Zato lovci ne bodo mogli v vse predele lovišč, da bi v njih opravili vse zakonsko določene obveznosti in naloge.

Poleg vsega tega ni zanemarljiva velika škoda, ki so jo lovci utrpeli tudi na lastnem premoženju. Zaradi vsega tega je vodstvo Koroške lovske zveze prepričano, da je treba nastale razmere še kako upoštevati in lovskim družinam omogočiti, da izvajajo načrtovane odstrele divjadi in vse druge ukrepe v zvezi z odvzemom divjadi, v okviru nastalih razmer in možnosti. 

Letos bodo odstreli izredno težko dosegljivi, kar naj Inšpektorat za lovstvo in ribištvo upošteva pri letnih pregledih odvzema divjadi iz lovišč v letu 2023. In to kljub temu, da dveletni načrti upravljanja z divjadjo (in s potrjenim odvzemom posameznih vrst iz lovišča) omogočajo seštevek odvzema dveh let. To preprosto ne bo izvedljivo, je v imenu koroških lovcev sporočilo vodstvo Koroške lovske zveze.

Podobne so razmere tudi v loviščih na prizadetih območjih Savinjske doline in na Gorenjskem. V nižinskih loviščih Slovenskih goric pa so hude poletne poplave močno prizadele malo – poljsko divjad.

Marjan Toš

Shrani permalink.

Comments are closed.