Vodne ujme in poplave so globoko zarezale tudi v lovišča

Lovski inšpektor Ian Martin Koštomaj je obvestil vodstva Savinjsko-Kozjanskega, Pohorskega in Slovenskogoriškega lovskoupravljavskega območja (LUO), da je vodna ujma povzročila škodo tudi v loviščih.

Plaz je zasul in zaprl pot v lovišče Komaterna do lovske koče, v Pečovnik, Ruš in Virnikov Grintavec do državne meje v LD Jezersko. Foto: Franc Ekar

Njegovo obvestilo je prišlo ob pravem času in sta ga Lovska zveza Maribor in Savinjsko-Kozjanska zveza lovskih družin Celje takoj posredovali lovskim družinam (LD) na njihovem območju. Ujma in poplave so  prizadele tudi lovišča na prleškem, prekmurskem in gorenjskem območju.

Kot je zapisal lovski inšpektor Koštomaj, so tudi lovišča omenjenih območij doživela donedavnega za marsikoga izmed nas “povsem nepredstavljivo in nesluteno silo Narave. Mnoge napovedi in svarila so se  žal uresničila. Apokaliptični prizori, ki smo jih bili doslej vajeni zgolj iz filmov, so se dobesedno razlili po naših domovih, dvoriščih in nenazadnje loviščih. Uničenje je ogromno in obsežno. Nedavne ujme so prav tako globoko zarezale tudi v lovišča in divjad v njih. Šele, ko boste tako poskrbeli za svoje najnujnejše in se bo narava toliko umirila, se boste lahko odpravili v lovišča in si ustvarili pregled nad škodo, ki jo je utrpela divjad in njen življenjski prostor v vaših loviščih. Pri tem vam bo v veliko oporo tudi dobro organizirana lovsko-čuvajska služba, ki je po zadnjih pregledih znova močan in preverjen steber kakovostnega upravljanja z lovišči in divjadjo. Ravno tovrstne ocene stanja na terenu bodo ključne pri iskanju optimalnih, strokovnih rešitev pristojnih državnih organov za sanacijo škode na populacijah divjadi in v njihovih habitatih. Nikar teh informacij ne zadržujte zase, temveč jih posredujte pristojnim, saj ključ do kakovostnih rešitev, kot navadno, leži v skupnem, usklajenem delovanju vseh deležnikov. Inšpekcija za lovstvo vam je, kot vedno, na voljo za pomoč in odgovore na vprašanja iz njene pristojnosti”.

Izjemno narasla voda je grozila tudi vodni in obvodno perjadi na Trojiškem jezeru v Slovenskih goricah. Foto: Marjan Toš

Lovci na vseh prizadetih območjih, tudi na Gorenjskem, kjer so marsikje onemogočeni dostopi do lovskih koč, tudi do lovske koče LD Jezersko, bodo pomagali pri odpravljanju omenjenih težav, nam je povedal njihov član Franc Ekar. Lovci kot poznavalci terena, dolgoletni in skrbni varuhi narave in divjadi v njej, bodo dogajanje skrbno spremljali in izvajali vse potrebne strokovne ukrepe. Predvsem bodo v času takojšnjega odpravljanja posledic ujme in poplav poskrbeli za olajšanje trpljenja prostoživečih živali. V tem kontekstu bodo poskušali storiti vse za izboljšanje njihovega življenjskega prostora. Hkrati je lovski inšpektor iz celjske območne enote Inšpekcije za kmetijstvo, gozdarstvo, lovstvo in ribištvo Koštomaj opozoril upravljalce lovišč, da zaradi še vedno zelo negotovih in ponekod izredno nevarnih razmer v naravnem okolju, poskrbijo za lastno varnost in varnost drugih ljudi, s katerimi se bodo srečevali v  loviščih na prizadetem območju.

Marjan Toš

Shrani permalink.

Comments are closed.