Za štajerskimi lovci je naporen delovni teden. Imeli so kar troje pomembnih zborovanj v enem dnevu – občni zbor Slovensko goriškega lovskoupravljavskega območja, delni občni zbor Lovske zveze Slovenije in redni letni občni zbor Lovske zveze Maribor.

Najprej so opravili letni zbor v slovensko goriškem lovskoupravljavskem območju (SOZUL) in analizirali lanskoletne lovskoupravljavske načrte po lovskih družinah (LD). Kot je povedal predsednik tega območnega združenja upravljalcev lovišč Marjan Gselman, so bili lanski načrti upravljanja z lovišči vključno z odvzemi divjadi bolj ali manj izpolnjeni.
Obravnavali so lovskoupravljavske načrte za leti 2025 in 2026 ter veliko pozornost namenili ohranjanju naravnih pogojev za malo, poljsko divjad. Naravni pogoji in razmere za malo divjad, sploh za poljske kure in za poljskega zajca, se še naprej slabšajo, zato so nujni učinkoviti ukrepi v okolju. Govorili so še težavah zaradi šakalov.
»Rdeča nit« delnega občnega zbora Lovske zveze Slovenije (LZS), ki se ga je udeležil predsednik LZS Alojz Kovšca, so bila lovskim družinam odvzeta zemljišča, prenesena na Sklad kmetijskih zemljišč in gozdov RS. Kot je povedal strokovni tajnik Lovske zveze Maribor Božidar Kunej, je predsednik Kovšca delegate obvestil, da bo LZS na Ustavnem sodišču vložila zahtevo za ustavno presojo dela zakona, na osnovi katerega, je sklad prenašal zemljišča, ki so bila še do nedavnega v lasti lovskih družin in so jih te kupile z lastnimi sredstvi, v svojo last.
Delegate je predsednik LZS seznanil z obveznostmi sklada kmetijskih zemljišč in gozdov pri sklepanju brezplačnih zakupnih pogodb na podlagi Zakona o kmetijskih zemljiščih. Podrobneje je predstavil novelo Zakona o divjadi in lovstvu, ki je bila prejšnji mesec sprejeta v Državnem zboru, spregovoril o spremembah in dopolnitvah Pravil LZS in o poteku nujne obnove vile Zlatorog v Ljubljani, kjer je sedež LZS.

V uvodnem, kulturno obarvanem delu letnega občnega zbora LZ Maribor, so nastopili njeni rogisti. Pred dnevi so imeli pri lovskem domu LD Hoče na Pohorju slavnostni koncert ob petnajstletnici neutrudnega delovanja. Njihov predsednik Slavko Štiberc je zato po zaigranih melodijah podelil zahvale lovskim družinam za donacije pri izvedbi tega praznovanja. Zahvale rogistov je prejelo kar 26 LD, kar potrjuje veljavo in pomen rogistov LZ Maribor, ki sodijo med velike ambasadorje lovske kulture na Slovenskem. Zahvalo ob petnajstletnici je za veliko podporo od samega začetka delovanja skupine rogistov, ki jih umetniško vodi maestro Marjan Golob, prejela tudi LZ Maribor.
Zadnji del trojnega zborovanja je bil redni letni občni zbor LZ Maribor. Na njem so sprejeli in potrdili poročila o delu LZ in njenih organov v minulem letu, ki je bilo izredno razgibano in vsebinsko bogato. Še posebej na področju izobraževanja in dela z mladimi. Spregovorili so tudi o nekaterih večjih aktivnostih do konca leta, ko se bo iztekel štiriletni mandat zdajšnjemu vodstvu. Med temi so izpostavili nadaljevanje digitalizacije v ekološki učilnici za mlade in izvedbo prvega Hubertovega koncerta v Narodnem domu v Maribor. Z njim bodo 3. novembra počastili lovskega zavetnika sv. Huberta. Nastopil bo mariborski Toti Big Band.
M. T.